New Orleans, Louisiana, 16/11/2013 – Finálový blok na letošním Grand Finals v americkém New Orleans přinesl nádherné souboje ve všech kategoriích. A v bojích o cenné kovy nechyběla ani Česká republika, Petr Běžel v kategorii Senior Max bojoval až do poslední zatáčky o medaili a nakonec z toho bylo skvělé sedmé místo v cíli.

Už v dopoledním Pre-final Petr Běžel všem ukázal, že je potřeba s ním počítat. Hned po startu se z 16. pozice dokázal protlačit na třetí místo! Během prvního okruhu ale maršál vyhlásil červené vlajky a závod byl zastaven. Po pohovoru s jezdci byl závod odstartován znovu a Petr opět vyrazil skvěle, byl kolem desátého místa a postupně předjížděl své soupeře. V posledním kole  už byl pátý, když se štěstím se před něj dostal v poslední zatáčce Estonec Talvar. I tak ale šesté místo po staru z osmé řady byl výkon hodný mistra!

Finálový odpolední blok tak dával českému jezdci celkem slušné naděje na umístění úplně na špičce. Nejprve ale musím zmínit neuvěřitelný závod kategorie Junior Max, kde vítězný Američan Correa dokázal na svůj věk neuvěřitelnou taktickou vyspělost. Od staru vedl do té doby celkem suverénní Brit Harvey a měl v polovině závodu již velice slušný náskok. Ve skupince pronásledovatelů, kde Američan jel na druhém místě a byl na rovinkách rychlejší než jezdec před ním, Američan nepředjížděl, protože by tím ztratil metry a prvního by už nestačil dojet, naopak na rovince doslova tlačil jezdce před sebou svým nárazníkem, až nakonec v posledním kole celá skupinka díky tomu Harveyho dostihla. Happy end byl naplněn tím, že celá skupinka Harveye ještě stihla v posledním kole předjet a Američan Correa nečekaným manévrem v poslední zatáčce před cílem dotáhl svou spanilou jízdu až do vítězství!

Představení kategorie Senior Max si ale v ničem nezadalo s Juniory. Naopak. Petr Běžel odstartoval, již tradičně, dobře, byl na osmém místě. Ve skupince asi deseti dalších pilotů se ale nevyvaroval několika drobných chybiček, které ho stály v této nabité konkurenci cenná místa a propadl se až někam k jedenáctému místu. Netrvalo ale dlouho a Petr byl zpět na osmé pozici, mezitím ale první šestice jezdců popojela a měla již solidní náskok. Petr Běžel však po kouskách spolu s kanadským pilotem ukrajoval náskok, až se tři kola před cílem první osmička závodníků sjela do jednoho pole. Během těchto posledních kol se pořadí ve skupině několikrát změnilo a v této nervydrásající podívané nakonec, bohužel, Petr na bednu nedosáhl. I tak je ale sedmé místo fantastickým úspěchem a Petr tím dokázal vyrovnat umístění Jiřího Formana na Grand Finals před dvěma lety.

 “Škoda trochu zbytečných soubojů po startu, ty mě asi stály umístění na bedně. Rychlost jsem měl, odhodlání také, v závěru chyběl jen kousíček pověstného štěstí. I tak jsem ale rád hlavně za předvedený výkon, na začátku sezóny jsem vůbec nepomýšlel, že budu na Grand Finals bojovat do posledního kola o pohár! Už se těším na další rok, hlavně na souboje na Rotax Eurochallenge a doufám také, že se mi podaří probojovat se na Grand Finals 2014”, netajil se svým odhodláním náš nejúspěšnější pilot na Grand Finals 2013 v americkém New Orleans.