Vážení účastníci a přátelé motokárové kategorie Rotax,

máme za sebou další úspěšnou sezonu závodů Rotax Max. S potěšením můžeme konstatovat, že se řady jezdců této kategorie opět rozrostly a v nadcházející sezoně 2012 se do třídy Rotax Max Junior chystají postoupit další, hlavně mladí, jezdci z dětských tříd. Přáli bychom si, aby se navýšil počet jezdců především v seriálu Rotax Max Challenge ČR, který byl v letošním roce povýšen na Mistrovství České republiky.

Zda to tak zůstane i nadále, je otázkou, protože někteří promotéři se snaží prosadit další třídy a vrátit se při seriálu Mistrovství České republiky k systému pohárových tříd. Z našeho pohledu je to krok zpět, a proto samozřejmě usilujeme o prosazení současného systému i v nadcházejících letech. Rozhodnutí by mělo být učiněno v nejbližších týdnech a my doufáme, že ve Výkonném výboru Asociace Kartingu zvítězí zdravý rozum.

V letošním roce odsouhlasil Výkonný výbor AK návrh Technické komise, že kategorie vypsané v současné době budou platné do roku 2015 a nebudou se měnit. My, jakožto promotér třídy Rotax, se budeme snažit o to, aby kategorie Rotax Max senior a Rotax Max junior byly rozděleny a jely se samostatně. Nebude to však jednoduché, protože časový program seriálu MČR je dost nabitý. Velmi by nám pomohlo, kdyby se počet jezdců zvýšil natolik, že by se toto stalo nutností. Uvidíme, kolik jezdců do nové sezóny přibude, zatím to vypadá velmi nadějně. Především třída Rotax Max Junior zaznamenává vzestup a v současnosti je v českém kartingu jednoznačně nejobsazenější juniorskou kategorií.

Ve světovém měřítku je kategorie Rotax Max zdaleka tou největší, nejkvalitnější a nejpopulárnější pohárovou třídou a u mezinárodní organizace CIK/FIA velmi respektovanou.

Nyní několik čísel k námi pořádaným seriálům v České republice v letošním roce. Seriálu Rotax Max Challenge ČR se zúčastnilo v seniorské kategorii 14 jezdců a v kategirii juniorské celkem 16 jezdců. U juniorů to znamená vzestup o 5 jezdců oproti roku 2010. Mistrem České republiky v juniorech se stal jezdec Petr Fulín , na druhém místě skončil Tomáš Salva a 3. místo obsadil Daniel Paprskář. V kategorii senior získal titul Mistra ČR Jiří Forman, na druhém místě skončil Radim Maxa a třetí místo obsadil Daniel Němec.

V seriálu Rotax Max Cup startovalo v juniorech 48 a v seniorech 45 jezdců. Vítězem juniorské kategorie se stal jezdec Jakub Kadlčák, v seniorech zvítězil Jakab Sandor.

Naši čeští jezdci také velmi úspěšně startovali v seriálu Rotax Max Euro Challenge. V juniorech startovalo celkem 5 a v seniorech rovněž 5 Čechů. Nejlépe se mezi seniory v konkurenci 138 jezdců umístil Jiří Forman, který celkově vybojoval výborné 12. místo. V juniorské kategorii čítající celkem 91 startujících se nejvíce dařilo Petru Fulínovi, kterému náleží 21. pozice. Škoda výpadků Jirky Formana, ať už zaviněných či nezaviněných, určitě měl na umístění v první pětce. Od tohoto výsledku ho dělí jen pár bodů. Petr Fulín trochu doplatil na zatím nevelké jezdecké zkušenosti z mezinárodních podniků. Přestože byl v jednotlivých závodech dostatečně rychlý, nedokázal vytvořit lepší celkový výsledek.

Tolik asi ke zhodnocení letošní sezóny Rotaxů. Pro příští rok nechystáme žádné zásadní změny. Pokud dojde k nějakým změnám v mezinárodních technických předpisech, které by měla vydat firma BRP-Rotax v nejbližších dnech, budeme Vás o tom ihned informovat na našich webových stránkách.

Otázkou zůstává organizace a systém bodování Rotax Max Cupu ČR. Objevují se názory, že by do tohoto seriálu měli být započítáváni pouze nelicencovaní jezdci. My, jakožto promotér, tento názor nesdílíme, protože máme zájem na co nejvyšším počtu jezdců s licencí. Stejnou strategii zastává i firma BRP-Rotax, kterou v České republice exklusivně zastupujeme. Toto je však otázka diskuse. V brzké době zřídíme na našich webových stránkách diskusní fórum, kde se všichni zainteresovaní budou moci osobně vyjádřit k tomuto i k ostatním tématům.

Tímto bychom rádi poděkovali všem jezdcům, kteří se v letošním roce seriálů Rotax zúčastnili, a do příští sportovní sezóny přejeme stávajícím i budoucím „Rotaxákům“ mnoho sportovních úspěchů a hlavně hodně zábavy se značkou Rotax.

Milan Šimák
MS KART s.r.o. – Promotér třídy Rotax v ČR

Jiří Forman – Mistr České republiky 2011 ve třídě Rotax MAX Senior
Petr Fulín – Mistr České republiky 2011 ve třídě Rotax MAX Junior