V sobotu 1. prosince vyvrcholil po týdnu intenzivního a vzrušujícího závodního klání 19. ročník Rotax MAX Challenge Grand Finals v Brazílii. Tento světový závod se poprvé v historii konal na půdě Jižní Ameriky, na trati Circuit International Paladino v Conde dlouhé 1.280 metrů.

Sešlo se zde 360 jezdců z 55 zemí celého světa, aby změřili své síly a bojovali a zisk prestižního ocenění vítěze Rotax GF 2018. 

V každé kategorii startovalo 72 jezdců, ale pouze 36 z nich se kvalifikovalo do finále. Z pěti českých motokáristů, kteří se do finále probojovali, se nejlépe umístil Petr Běžel v kategorii Senior. Petr byl ve skvělé formě a po celý týden se mu opravdu dařilo. Měl velkou šanci zabojovat o ten nejvyšší post, když do finále postupoval jako druhý nejlepší a startoval z první řady ! Nakonec z toho bylo sedmé místo, což je krásný výsledek a skvělý výkon, přestože pro Petra byl možná trochu zklamáním… Ve stejné kategorii startoval i Sebastien Belhocine, který skončil jako 23. 

Ve třídě DD2 hájili české barvy tři jezdci: Jakub Běžel sice postoupil jako 26. a ze třinácté řady na startu finálové jízdy se na své dva české kolegy, Jana Malečka v sedmé a Zdenka Oštádala v deváté řadě, díval zezadu, ale zabojoval a v cíli si dojel pro krásné 8. místo ! Honza Maleček ani Zdeněk Oštádal bohužel finále nedokončili. Oba dva české motokáristy vyrazil z trati jeden stejný italský soupeř. Byla to obrovská škoda, co na to říci… bohužel i takové okamžiky jsou součástí závodů. 

Toto jsou jména vítězů GF 2018: 

Micro MAX: Brent Crews, USA

Mini MAX: Farin Megger, Německo 

Junior MAX: Robert de Haan, Holandsko 

Senior MAX: Senna van Walstijn, Holandsko 

Masters DD2: Cristiano Morgado, Jižní Afrika 

DD2: Besancenez Paolo, Francie

V každém případě naši kluci v Brazílii ukázali, že ke světové motokárové špičce rozhodně patří!!! Všem děkuji za skvělou reprezentaci a doufám, že se jim podaří kvalifikovat se i pro příští  20. ročník Grand Finals, který se pojede koncem října 2019 na trati Circuito Internazionale Napoli v italském Sarnu. 

Milena Šimáková

MS KART s.r.o. – Distributor Rotax v ČR