Vrchol letošní závodní sezóny, Rotax Max Challenge Grand Finals 2023, se podruhé v historii uskutečnilo na Bahrain International Karting Circuit v Sakhiru.

Brána této nádherné a náročné trati v Bahrajnském království se poprvé otevřela v pátek 1. prosince, kdy byly zahájeny registrace jezdců, a až do soboty 9. prosince, kdy závodní klání vyvrcholilo finálovými jízdami, panovalo nádherné slunečné a teplé počasí.

Uprostřed pouště v Perském zálivu se sešlo 384 nejlepších jezdců Rotax ze 62 zemí světa, aby po dobu jednoho týdne bojovali o vítězství a tituly šampionů RMC GF 2023. Mezi letošní světovou elitou Rotax nechybělo ani těchto 6 českých reprezentantů:

• Filip Rabas – Micro Max / 36 jezdců
  • Kryštof Kyllar – Mini Max / 72 jezdců
  • Zdeněk Bábíček – Mini Max / 72 jezdců
  • Tomáš Brančík – Junior Max / 72 jezdců
  • Matteo Richter – Senior Max / 72 jezdců
  • Jakub Běžel – Rotax DD2 / 72 jezdců

Atmosféra na závodišti začala pulzovat v pondělí 4. prosince, což byl první den, kdy se na trati rozburácely motory netrpělivě očekávaných zbrusu nových motokár, které si jezdci v neděli vylosovali. Následovaly 2 dny volných tréninků, ve středu pak přišly na řadu kvalifikační tréninky a první heaty. Každý jezdec absolvoval 3 kvalifikační jízdy, jejichž výsledky určily pořadí na start do pre-finále. Do závěrečných sobotních finálových jízd postoupilo v každé kategorii prvních 36 jezdců, pro ty ostatní závod skončil.

Takto vypadaly průběžné výsledky českého týmu po pre-finálových jízdách, z šestice 6 českých pilotů se do finále probojovali první 4 jezdci:

• P2 #453 Jakub Běžel – Rotax Max DD2
  • P10 #154 Zdeněk Bábíček – Rotax Mini Max
  • P25 #365 Matteo Richter – Rotax Senior Max
  • P32 #17 Filip Rabas – Rotax Micro Max
  • P68 #223 Tomáš Brančík – Rotax Junior Max
  • DQ #128 Kryštof Kyllar – Rotax Mini Max

Nejúspěšnějším jezdcem české výpravy byl během celého závodního týdne Jakub Běžel, který patřil od začátku k nejrychlejším pilotům kategorie DD2 a dosahoval výsledků v top 2. Šance na boj o titul byla obrovská, když Kuba v sobotu startoval do finále z první řady. Ihned po startu se ujal vedení, které si díky mimořádnému jezdeckému výkonu uhájil až do posledního kola. Byl to napínavý a nádherný závod a Kuba právem sklidil obrovský potlesk, když projížděl cílem jako vítěz. Radost českého týmu z tohoto fantastického vítězství však krátce po cíli zkalila penalizace 5 sekund za start. Závodní realita je bohužel někdy krutá, konečné 3. místo je i přesto skvělý úspěch, blahopřejeme!

Krásný výsledek nakonec vybojoval také Zdeněk Bábíček, který ve finále třídy Mini Max skončil na parádním 5. místě, blahopřejeme!

Toto jsou oficiální konečné výsledky českého týmu.

• 3. místo #453 Jakub Běžel – DD2
  • 5. místo #154 Zdeněk Bábíček – Mini
  • 23. místo #365 Matteo Richter – Senior
  • 27. místo #17 Filip Rabas – Micro
  • 68. místo #223 Tomáš Brančík – Junior
  • DQ #128 Kryštof Kyllar – Mini

Děkujeme všem jezdcům a celému českému týmu za velmi dobrou reprezentaci českého kartingu v tomto jedinečném závodě světového formátu.

Více fotek, videí a informací o průběhu celého závodu najdete na našem facebooku: https://www.facebook.com/www.rotaxmax.cz