V Belgii na trati Home of Champions se konalo první kolo Rotax MAX Challenge Euro Trophy. V pěti soutěžních kategoriích bojovalo 239 jezdců o tři místa na stupních vítězů a v případě třídy Mini MAX, která soutěžila v rámci Belgian Cup by Mini, také o vstupenku na Rotax MAX Challenge Grand Finals 2024.

Vítězi se stali Zdeněk Bábíček (TEPZ Racing), Jacob Ashcroft (Dan Holland Racing), Vic Stevens (Bouvin Power), Enzo Bol (SP Motorsport) a Nicolas Picot (Privateer).

Mini MAX
Zdeněk Bábíček, výhra a ticket na Grand Finals!

Jak závod v Genku, tak nadcházející závod ve Wackersdorfu se jedou jako jednokolové trofeje třídy Mini MAX a oba dva závody udělují vítězi vstupenku na RMC Grand Finals 2024. V belgického poháru Mini MAX si český závodník Zdeněk Bábíček veze domů pohár a také vstupenku na Velké finále jako vyvrcholení téměř dokonalého víkendu. Bábíček zajel druhý nejrychlejší čas ve své kvalifikační skupině, hned za celkovým vítězem, Nizozemcem AJ Burggraaffem (SP Motorsport). Burggraaff si zajišťuje vítězství a s 2. a 5. místo v rozjížďkách je na 3. místě, zatímco Bábíček všechny rozjížďky vyhrává a potvrzuje 1. místo. Vítěz Campillosu startující z 10. pozice Albert Friend (Strawberry Racing) stoupá na 2. místo. Tom Read (Strawberry Racing) a Oliver Warner (Dan Holland Racing) doplňují první pětku po rozjížďkách.
V neděli dopoledne si Bábíček udržel vedení a vyhrál předfinále A, zatímco v B uspěl Estonec Nikita Ljubimov (Bouvin Power). Přestože je celkově sedmý, vítězství zvyšuje Ljubimovovu pozici. V 9 kolech finále není nouze o drama: zatímco Bábíček udává tempo, za ním se odehrává demoliční derby. Friend vyjíždí, stejně jako Read a Oliver Spencer (Dan Holland Racing). Stejný osud potkává i Burggraaffa. Vítěze Zdeňka Bábíčka na stupních vítězů doprovází Vince Vanderhallen (Bouvin Power) a Warner. Ljubimov končí osmý.

 1. Zdeněk Bábíček – TEPZ Racing Team – MS KART/ROTAX/MOJO
 2. Vince Vanderhallen – Bouvin Power – TONY/ROTAX/MOJO
 3. Oliver Warner – Dan Holland Racing – LN/ROTAX/MOJO

Junior MAX
Ashcroft, stále ten pravý

Jacob Ashcroft (Dan Holland Racing) opět dokázal, že je v kategorii Junior MAX jedničkou. Navzdory rozdílným povětrnostním podmínkám, které se vyznačují teplým vzduchem a suchou tratí, zůstává Ashcroft ve vedení. Soupeři se mohou změnit; kromě týmových kolegů Camerona Nelsona a Tomse Streleho, kteří v kvalifikaci obsadili 4. a 5. místo, se do „vítězného klubu“ přidávají Dragos Avasilcutei (MKC Motorsport), 2. v kvalifikaci a poleman skupiny, a Boaz Maximov z Bouvin Power, 3. místo. Ashcroft, Strele, Maximov a Nelson si udržují své pozice v rozjížďkách; zatímco nešťastná série odsouvá Avasilcuteie na 7. místo. Do hry se zapojují Noah Janssen (Doerr Motorsport) a Ties van Wijk (Bouvin Power).

Ashcroft vítězí v předfinále A, zatímco v béčku všechny překvapuje Thijs Stevens (Privateer). Začíná finálová jízda, ve které si Ashcroft na pole position vytvoří náskok, zatímco za ním se dějí všelijaké věci; kolize vyřadí Streleho a Nelsona z boje o stupně vítězů, protože se sami vyřadí z boje o stupně vítězů. Na druhém a třetím místě končí van Wijk a Maximov.

 1. J. Ashcroft
 2. T. Van Wijk
 3. B. Maximov

Senior MAX
Karting Genk: Stevensův domov

Kategorie Senior MAX nepochybně přitahovala diváky k dění na trati. Pokud se v neděli ráno zdálo, že jí dominuje Macauley Bishop z týmu Dan Holland Racing, finále výsledek zcela otočilo. Bishop byl na 1360 metrech trati Karting Genk bezpochyby nejvýraznějším představitelem během celého víkendu; téměř dosáhl čistého vítězství, když si zajistil pole position a nejlepší umístění po rozjížďkách. Ale motoristický sport není nikdy předvídatelný. A závodníci se objevili ve finále plném epizod. Na začátku finále Bishop ztratil vedení a propadl se na 11. pozici. Sean Butcher (KR Sport) se chopil příležitosti a ujal se vedení, následován Markem Kimberem (Strawberry Racing), Matthewem Higghinsem (Dan Holland Racing) a Lewisem Gilbertem (Kraft Motorsport). Butcher se při souboji o vedení srazil s Higghinsem, zatímco Kimber, který se zdál být předurčen k vítězství, byl v posledním kole předjet Bishopem. Bishop, který se z 1. místa propadl na 11. a poté se mu podařilo znovu získat vedení, se zdál, že je připraven zpečetit vítězství. Nicméně penalizace za nárazník ho připravila o vítězství, které padla do rukou domácího hrdiny Vica Stevense (Bouvin Power), následovaný Austinem Lee (Kraft Motorsport) a Ethanem Jeff-Hallem (Sam Pollitt
Racing).

 1. V. Stevens
 2. A. Lee
 3. E. Jeff-Hall

DD2
Bol všechny překvapil

Druhé místo v roce 2023, účast v Genku na poslední chvíli: příběh Enza Bola (SP Motorsport) a víkend v Genku je něco, co poznamená Rotax MAX Challenge Euro Trophy 2024. Bol se v pátek kvalifikoval na 3. místo za Paula Fourquemina (DAEMS Racing) a Davida Aulejtnera (Schepers Racing). V sérii rozjížděk se objevuje Nizozemec Bol, který se ujímá vedení. Patriks Locmelis (MRG Racing), 9. v kvalifikaci, se díky vítězství, 2. a 4. místu vyšplhá na 2. místo. Dvě nešťastné jízdy posílají Aulejtnera na 24. místo, čímž se jeho víkend stává těžkým bojem. Bol a Locmelis potvrzují své pozice v předfinále a ve finále, kde obsazují 1. a 2. místo. Napínavý je souboj o 3. místo, v němž má navrch Bende Szabo.

 1. E. Bol
 2. P. Locmelis
 3. B. Szabo

DD2 Masters
Picot dominuje

Nicolas Picot potvrzuje svou špičkovou formu a stává se protagonistou perfektního víkendu v Masters. Francouz o vítězství nepochybuje, zajistil si pole position, 1. místo po rozjížďkách, vítězství v předfinále a vítězství ve finále. O víkendu v Genku se objevují Haralds Garkaklis a Kypřan Igor Mukhin, kteří doplňují stupně vítězů v kategorii.

 1. N. Picot
 2. H. Garkaklis
 3. I. Kukhin

Kompletní výsledky a pořadí šampionátu: https://www.wskarting.it/results/rotax_euro_results_round1.asp

Druhé kolo Rotax MAX Challenge Euro Trophy je naplánováno na začátek června 7. – 9. 6. 2024 v Německu na okruhu Prokart Raceland ve Wackersdorfu.